План-конспект уроку
 з методики викладання російської літератури
 
  Краса рідної природи в ліриці С.О. Єсеніна “Відгомоніла золота діброва” (Урок – поетичний ринг) 
Мета уроку: познайомити учнів із життям та літературною діяльністю С. Єсеніна; дати аналіз вірша "Відгомоніла золота діброва"; працювати над розвитком навичок виразного читання з елементами коментаря; формувати навички аргументованого, з опорою на текст, доведення власної точки зору; розвивати усне мовлення, творчу уяву учнів і сприяти розвитку образного мислення; виховувати всебічно розвинену людину, особистість, любов до природи, рідного дому, батьків та рідних, до Батьківщини. 
 Обладнання: портрет С. Єсеніна, картини І. Левітана "Золота осінь", А. Куїнджі "Березова діброва", виставка творів поета, аудіозаписи. 
 Тип уроку: комбінований (виступи учнів; коментоване читання з елементами бесіди, евристична бесіда). 
 В душе каждого человека есть клапан,
 отворяющийся только поэзией. 
 А. Блок
 ХІД УРОКУ
 I. Організаційний момент
 II. Вступне слово вчителя
 - Мабуть, немає людини, яка б була байдужою до поезії С. Єсеніна. Читаючи вірші поета, я пригадую пахучий запах сіна, тихі заводі з білими ліліями і жовтим лататтям... Але особливо подобалась Єсеніну біла береза. Цей образ невіддільний від російського пейзажу: вони стоять, як великі свічки, віддзеркалюючись у воді, в "лунных перьях серебра". У вірші "С добрым утром! " Єсенін створив новий образ берізки - уособлення юної, красивої дівчини. (Звучить аудіо-запис "Белая береза") 
 У поезії Єсеніна ми бачимо природу у всі пори року: зимою в пуховому срібному наряді; весною і літом "в зеленой прическе"; восени - в золоті падаючого листя. 
 Як символ життя, краси, дівочої чистоти і вірності залишиться в нашій пам'яті берізка у вірші "Ты запой мне ту песню, что прежде", присвяченому сестрі Шурі. Образи сестри і берізки зливаються в ньому. 
 Я навек за туманы и росы
 Полюбил у березки стан
 И ее золотистые косы,
 И холщовый ее сарафан. 
 Оголошення теми та мети уроку
 Робота над темою уроку
 1. Слово учителя з виступом "біографа" 
- Сьогодні у нас урок - поетичний ринг. Ми будемо говорити про красу рідної природи в ліриці Єсеніна. Мета уроку - дати аналіз вірша "Відгомоніла золота діброва" і на основі цього аналізу спробувати осмислити всю поетичну систему видатного поета, а також збагатити знання про поетичні засоби художньої виразності, удосконалювати навички щодо виразного читання поезій. 
 Учні записують у зошит тему, епіграф уроку. 
 Звучить аудіозапис "Расеюшка моя". 
 "Біограф". С.Єсенін народився 3 жовтня 1895 р. в с. Костянтиново Рязанської губернії в сім'ї селянина. 
 Навчався Єсенін у сільській церковно-учительській школі (1909 – 1912 рр) і в Московському університеті Шанявського (1913 – 1914 рр), який не закінчив через матеріальні нестатки. Потрапивши в Петербург, він знайомиться з О. Блоком, С. Городецьким і М. Клюєвим. Поезії С. Єсеніна охоче друкують журнали, 1915р. виходить його перша збірка "Радуниця". 
 О. Блок був першим поетом, якого побачив дев’ятнадцятирічний Єсенін, і першим поетом, який справді сприяв творчому зростанню юнака. Єсеніна з Блоком ріднила велика любов до Вітчизни, до рідної природи, безмежна правдивість, щирість почуттів, відвертість сповідальних віршів.  ............