Тема. «Функції органів травлення. Для чого людина харчується?»
Мета: познайомити дітей із раціональним харчуванням; вчити правильно доглядати за зубами; продовжити формувати уявлення про процес травлення, органи травлення та їх функції; розвивати спостережливість, уважність; збагачувати словниковий запас; виховувати бажання бути здоровими та позитивне ставлення до виконання санітарно-гігієнічних навичок харчування.
Обладнання: намальований силует людини; підручні матеріали для викладання макету органів травлення (довга та кругла кульки, гумові трубочки різної довжини); цифрові сигнальні картки; хмаринки з надписами назв частин скелету та органів травлення для побудови асоціативного куща; комп'ютер; гребінець; малюнки із зображенням продуктів харчування; пам'ятка «Так чистять зуби»; плакат «Бобер-суперзуб».
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
Учитель Любі діти, ви зберіться, Одне одному всміхніться. Успіхів побажайте, Одне одного вітайте.
II. Фенологічні спостереження
Черговий учень доповідає за планом:
1. Пора року, дата.
2. Температура повітря.
3. Стан неба.
4. Зміни в природі.
5. За народним календарем.
III. Мотивація навчальної діяльності. Актуалізація знань учнів
Учитель. Здоров'я – велика цінність. Щоб його не втратити, необхідно добре знати свій організм. Вивченням будови організму людини ми і займаємося.
1. Побудова асоціативного куща.
Двоє учнів складають біля дошки із запропонованих карток асоціативні кущі за темами «Органи травлення», «Скелет».
2. «Незакінчене речення».
1) Людина – це живий організм, тому що вона….
2) Людина відрізняється від тварин тим, що вона….
3) Шкіра є для внутрішніх органів….
4) Опорою тіла людини є….
5) У скелеті розрізняють три частини:….
6) Усі рухи людини відбуваються завдяки….
7) Травлення – це…,
3. Індивідуально-групове опитування «Цифрові сигнали».
На дошці пронумеровані слова-відповіді. На питання вчителя діти відповідають цифровим сигналом.
1) Із чого складається організм людини?
2) Що захищає головний мозок від пошкоджень?
3) Із чого складається хребет?
4) Як називаються органи тіла людини, в яких відбувається процес травлення?
Відповіді:
1) Хребці.
2) Органи травлення.
3) Органи.
4) Череп.
4. Перевірка роботи дітей щодо складання асоціативних кущів.
5. «Цікавинки» про органи людини.
Учні третього ряду отримали заздалегідь завдання – підготувати «цікавинки» із додаткової літератури про органи людини.
6. Складання макету органів травлення на силуеті людини та розповіді про функції органів травлення.
1‑й учень показує намальовану ротову порожнину і говорить, що спершу їжа потрапляє до ротової порожнини, зуби її подрібнюють, язик перемелює, а слина змочує.
2‑й учень бере маленьку трубочку, схожу на стравохід, і повідомляє, що їжа стравоходом до шлунка рухається протягом 5 секунд.
3‑й учень розповідає, що їжу у шлунку частково перетравлює шлунковий сік. Він просякає всю їжу і розчиняє її до рідкої кашки, яка називається хімус. Стінки шлунка теж працюють, як хвильки, перемішуючи подрібнену їжу. Процес перетравлення у шлунку відбувається впродовж приблизно 5 годин. (Беремаленьку кульку і прикріплює на силует людини.)
4 учень повідомляє, що далі їжа потрапляє до дванадцятипалої кишки, де жовч розчиняє жири, а потім їжа мандрує до тонкого кишечника, ворсинки якого всмоктують поживні речовини. ............