План заняття спрощення приголосний мова урок
Тема заняття: Складні випадки правопису слів з спрощенням в групах приголосних
Мета заняття:
Дидактична Повторити та систематизувати знання про спрощення в групах приголосних, закріпити знання про основні орфограми,
Виховна - Виховувати грамотну особистість
Розвиваюча - Розвивати та удосконалювати правописні вміння та навички Розвивати логічне мислені пам'ять, вміння узагальнювати вивчене, використовувати здобуті знання на практиці.
Вид заняття: Практичне заняття
Форма проведення заняття: Виконання вправ
Методичне забезпечення: картки, опорні конспекти
Література:
Обов’язкова: Ющук І.П. Практикум з правопису української мови. 1997.
Пазяк О.М., Українська мова і культура мовлення.-К.,1995 Український правопис.-К.,1994.
Додаткова: Збірник диктантів.-Д.,1999.
Беляєв О.М. Українська мова/Підручник для 10-11 кл.-К.,1998.
Орфографічний словник української мови. - К., 1999.
Технічні засоби навчання комп’ютер
Хід заняття
1. Організаційний момент
1.1 Привітання студентів. Перекличка.
1.2 Підготовка аудиторії до заняття, перевірка наявності студентів.
2. Ознайомлення студентів з темою та навчальними цілями заняття
3. Мотивація навчання (пригадуємо вивчене на попередньому занятті, з’ясовуємо необхідність вивченої теми)
4. Актуалізація опорних знань – тестування
1. Визначте, у якому рядку в усіх словах відбулося спрощення приголосних.
1. Форпостний, корисний, щасливий, улесливий, звісно.
2. Доблесний, усний, баластний, хвастливий, хворостняк.
3. Шістсот, провісник, вискнути, свиснути, гуснути.
4. Безвиїзний, власний, злісний, кістлявий, тижневий.
5. Ненависний, якісний, цілісний, месник, очисний.
2. У якому рядку в усіх словах відбулося спрощення приголосних?
1. Ненависний, пестливий, хвастнути, свиснути, тижневий.
2. Власний, безвиїзний, злісний, гігантський, кістлявий.
3. Тріснути, масний, хворостняк, вискнути, писнути.
4. Ремісник, зап'ястний, навмисне, провісник, шістнадцять.
5. Серце, шелеснути, гуснути, цілісний, радісний.
3. Вкажіть, у якому рядку в усіх словах відбулося спрощення приголосних.
1. Шістнадцять, чесний, рідкісний, ненависний, контрастний.
2. Обласний, рідкісний, свиснути, швидкісний, випускний.
3. Якісний, цілісний, хвастливий, тижневий, усний.
4. Улесливий, щасливий, пізній, якісний, шелеснути.
5. Бризнути, вісник, гуснути, шелеснути, тріснути.
5. Коментар відповідей та робіт студентів
6. Викладення та вивчення нового матеріалу (зміст позначених питань подається у вправах, які студенти мають виконувати)
В українській мові відбувається спрощення груп приголосних, що сприяє поліпшенню її мелодійності.
1. У групах приголосних -ждн-, -здн-, -стл-, -стн- випадають д і т, які при зміні слова з’являються: корисиний – користь, чесний – честь, поїзний – поїзд, щасливий – щастя, якісний – якість, улесливий – лестощі.
Виняток становлять слова: зап’ястний, кістлявий, пестливий, хвастливий, хвастнути, хворостняк, шістнадцять, в яких літера т зберігається.
Не відбувається спрощення у групі приголосних -стн-, в яких т зберігається, в прикметниках, утворених від іменників іншомовного походження з кінцевим -ст чи -нт: аванпост – аванпостний, баласт – баластний, компост – компостний, контраст – контрастний, форпост – форпостний; студент – студентський.
2. ............